Якою має бути сівалка для пропашних культур?
11.02.2016
Точне дотримання відстані між насінням в рядку, стабільно витримана глибина посіву і висока продуктивність - основні вимоги професіоналів до сівалок точного висіву.
Для посіву кукурудзи, соняшнику найбільш популярні дводискові сошники, які дають можливість добре провести посів як по оранці, так і по мінімальній обробці грунту. При посіві ж цукрових буряків домінує класичний анкерний сошник. (Опубліковано в №1.2010г.)
За принципом роботи висівних апаратів сівалки для пропашних культур діляться на три типи:
Механічні
Підпружинений пальцевий апарат підбирає по одній зернині і в процесі обертання пальців викладає його на конвеєрну смужку елеваторного типу, а далі через зернопроводи в посівну борозну.
Рекомендована швидкість до 8 км / год. Великий насіннєвий бункер (70 л) зменшує час простою сівалки і компенсує низьку продуктивність. Для змащення механізму потрібне постійне додавання до насіння графіту.
Вакуумні
За допомогою розрідженого повітря насіння кріпиться до отворів висівного диску. Диск має два чистика з індивідуальним налагодженням.
Фотосенсор перевіряє більше точність захоплення, ніж точність висіву насіння. Система вимагає точних налаштувань і гомогенного насіння (розмір і форма насіння однакові). Небажані високі швидкості і нерівні поверхні (слід уникати). Чистики і ущільнення - зношувані частини.
Позитивного тиску
Працює з вентилятором, який створює надлишковий тиск. Висівний диск має наскрізні лунко-подібні отвори, в які в передкамері потрапляє кілька насінин одночасно. При обертанні диску лунка підходить до форсунки зі стисненим повітрям і за рахунок різниці тисків в лунці залишається лише одна насінина, решта повертається в передкамеру. Універсальний диск здійснює висів усіх фракцій культури, регулюється за допомогою повітряної заслонки на насіннєвому ящику.
У Німеччині проведено незалежне дослідження якості посіву сівалками трьох типів.
Умова: сівалки обладнані двухдисковими сошниками
Культура – кукурудза
Сорт Padrio (KWS), маса 1000 насінин – 310 г
Швидкість посіву 6, 8 и 10 км/год.
У межах досліду контролювались:
При швидкості 6 км / год сівалки позитивного тиску і механічна показують найкращий результат. При підвищенні швидкості до 10 км / год відхилення у сівалки позитивного тиску зростає на 3,1 мм, тоді як у механічної практично в два рази - на 13,4 мм. У вакуумної сівалки стабільно високе відхилення на всіх швидкостях.
При швидкості 8 км / год найкращі показники має механічна сівалка, при підвищенні швидкості всього на 2 км / год показник різко зростає до 2,9%. Кількість подвійних насінин у сівалки позитивного тиску при 6 і 10 км / год не перевищує 1%, але при 8 км / год є найвищим серед сівалок. Вакуумна сівалка займає середнє положення при всіх швидкостях.
За пропусками насінин механічна сівалка має найгірші показники на всіх швидкостях - максимально 3,5% невисіяних насінин при 8 км / год. У сівалки позитивного тиску на цій же швидкості взагалі відсутні пропуски, досягаючи лише 0,3% при 10 км / год. Відсоток пропущених насінин у вакуумній сівалці коливається від 0,7 до 1,5.
Висновок:
За результатами аналізу лідером є сівалка позитивного тиску, показавши найкращі результати при найвищій швидкості 10 км / год. При швидкості 6 км / год вакуумна сівалка разом з сівалкою позитивного тиску знаходяться приблизно в рівних умовах, тоді як у механічної в три рази вище відсоток пропущених насінин. При 8 км / год у сівалки позитивного тиску 1,3% подвійних насінин, але більше пропусків у вакуумної (1,5%) і механічної (3,5%) сівалок виводять її на перші позиції.
Олександр Мирненко,
ТОВ «КЕТ Україна»
Джерело: http://www.zerno-ua.com/?p=8124
Більш детальна інформація про посівну і грунтообробну техніку представлена в розділі Посівна техніка.